kaps-le - 

James Bond mezi lesními cestami

 

 

 

Autor sochy je sochař Pavel Hřebíček (https://www.hrebicek-bronz.cz/).

 

 

Idea:

Význam zkratky KAPS-LE („kamenivo zpevněné popílkocementovou suspenzí pro lesní cesty“) je sice terminologicky přesný, ale příliš abstraktní. Myšlenka, jak přiblížit mimořádné vlastnosti nového typu zpevnění, se promítla do přirovnání:

„KAPS-LE, James Bond mezi lesními cestami.“

 

Motto: „Co dali Češi světu.“

Před mnoha lety v době hluboké totality, při podávání přihlášky patentu na KAPS, předchůdce KAPS-LE pro podkladní vrstvy silnic, řekl patentový úředník autorům: „Ale to je na evropský patent …“. V té době to byla pro čtyři technické nadšence nedostupná meta. O pár let později přišly další české patenty na KAPS-LE, KAPS‑PM, KAPS-PA. A Evropa a svět stále nic.

Socha Pavla Hřebíčka jako každé opravdové umělecké dílo předbíhá svou dobu: „Však počkejte a uvidíte… Všechno se jednou ukáže v pravém světle“. Socha objevuje v atributech Jamese Bonda.cz, že původní vynálezy jeho nezničitelné výbavy vlastně pocházejí z Česka.

 

Atributy:

 

AUTO: pouze lokální patriotismus přiděloval Jamesi Bondovi značku Aston Martin. Ale skutečné auto budoucnosti pro Bonda, ještě dříve, než s ním byl natočen první film, je český Tatraplán.

 

NEOMYLNÁ STŘELBA: snad image Jamese Bonda neutrpí ve vašich očích, ale za neomylnou střelbu ze všech pozic vděčí neviditelným gelovým čočkám profersora Wichterleho.

 

PONORKA, LOĎ, ČLUN: efektní scény na vodě by byly nemyslitelné bez zázračné věcičky, která je pohání - lodního šroubu od čekého vynálezce Josefa Ludvíka Františka Ressela.

 

VÝBUŠNINA: všechna ta prskající hejblátka, která spolehlivě ničí protivníky, mají svůj původ v nenahraditelném českém semtexu. A ten ukryjete v podpatku každé Baťovy boty.

 

KŘÍDLO: pády a seskoky z libovolné výšky s dokonale pružným dopadem zvládá James Bond jen díky speciálnímu přídavnému křídlu. Nakonec, jako každý správný mýtus, je napůl anděl, napůl rytíř a hrdina. Za to křídlo může jistý Daidalos, o kterém se traduje, že pocházel z bájné končiny jménem Bohemia.

 

VÍTĚZSTVÍ: to, že James Bond dostane v každém filmu pořádnou nakládačku, ho neuchrání od konečného vítězství za všech okolností. Příkladem největšího vítězství, kterého může jedinec nebo tlupa dosáhnout, je hokejový turnaj století na olympiádě v roce 1998 v Naganu. Díky, Jamesi Bonde, za tvůj nedocenitelný příklad, že dobro vždy zvítězí, ale tohle vítězství všech vítězství pro tebe vybojovali také Češi!

 

 

 

Udělení ceny:

Cena KAPS-LE se uděluje za mimořádný osobní přínos rozvoji skupiny nových technologií KAPS-XY pro zpevnění lesních cest, manipulačních skladů, skladovacích ploch a další užití. Osobní přínos představuje odvahu k realizaci staveb s novou technologií, rozvíjející tvůrčí nápady, prozíravý odhad budoucích trendů vývoje, profesionalitu a lidské kvality.

 

Zdůvodnění:

Patenty, které chrání skupinu technologií KAPS-XY, mají, jak známo, časově omezenou platnost. Ale už dnes můžeme věřit, že „popílkocementový makadam“ bude sloužit ještě dlouho poté jako dobrý pomocník, kdekoliv bude potřeba. Cena KAPS-LE připomíná příběh této originální technologie a osobnosti, které se na jejím rozvoji a uvedení do provozu zasloužily. Přes existující průmyslovou ochranu je dobré vysvětlit, že příběh KAPS-LE je příběhem kolektivním a společným. Oceněné osobnosti jsou skutečnými spolutvůrci této nové technologie, jsou těmi, kdo ji doslovně uvedli do života a pomohli rozvinout.

Přestože se původci technologie, zaštítění posléze autoritou Mendelovy univerzity, pokoušeli několikrát získat státní grant na rozvoj technologie KAPS-LE, nikdy se jim to nepodařilo. Nejdříve proto, že technologie údajně nemá potenciál k patentování, posléze naopak proto, že už je patentovaná a není potřeba ji dál zkoumat, vždyť zbývá už jen ověřit pár technických detailů.

Počínaje prvním opatrným zkušebním úsekem, přes desítky dalších čím dál větších staveb, se vlastně veškerý výzkum a ověřování prováděl přímo v provozu. Často metodou pokus omyl, který naštěstí mechanická soudržnost KAPS-LE nikdy nenechala padnout do havárie. Každá z desítek staveb byla svým způsobem pokusnou laboratoří, která přinesla nové a nové poznatky. Tento důkladný výzkum nebyl zadarmo. Nesli ho na svých ramenou ti, kteří uvěřili v potenciál technologie, za kterou nestála žádná světoznámá firma. Šli do toho  s rizikem, že to nedopadne podle předpokladů právě na jejich pozemku, na jejich lesní cestě, na ploše jejich skladu, do které investují své vlastní peníze. Všichni ti, kteří byli oceněni, mají svou zcela konkrétní zásluhu na příběhu KAPS-LE. Od těch skutečných výzkumných kapacit, přes všechny odpovědné ředitele, správce až po virtuózní strojníky na stavebních strojích. Bez nich by KAPS-LE neprorazila (přestože, jak říká ústřední myšlenka, je neprorazitelná a neporazitelná). Cena KAPS-LE je poděkováním a vyjádřením vděčnosti.

Na ceny, stejně jako na patenty, se jednou zapomene. Ale důležité je to, co zůstane, co trvá, co bude ještě dlouho fungovat. Jak kdysi napsal v přibližné citaci Karel Čapek: „Chtěl bych napsat knihu, která by šla z ruky do ruky, byla by osahaná a ztratila titulní list, takže by lidé ani nevěděli, kdo ji vlastně napsal, jen by stále kolovala a četla se a četla.“

To je příběh KAPS-LE. Díky všem, kteří nám ho pomáhali napsat.

 

 

cena.png