Slovo sponzora

Nezúčastněného pozorovatele překvapí počet nejrůznějších soutěží o titul MISS, kterých je snad více než 400. Jednou z těchto soutěží je i MISS DĚTSKÝCH DOMOVŮ, pořádaná každoročně od roku 2000 dětským domovem ve Volyni.

Popsat tuto mimořádnou akci však už nelze z pozice nezúčastněného pozorovatele. Neboť každý, kdo měl příležitost se této akce zúčastnit jako host, jako sponzor i jako divák, se stává téměř automaticky osobně zúčastněným.

Samotná myšlenka uspořádat soutěž o nejhezčí a nejšikovnější dívku – MISS – v dětských domovech má mimořádnou hloubku. Přes veškerou péči, která je dětem v dětských domovech věnována, jsou ochuzené o to podstatné, co by mělo jejich dětství vytvářet, a to je rodina a pevné rodinné zázemí. A s tím souvisí i horší startovací podmínky do života ve srovnání s dětmi, kterým rodiče radí, podporují je na studiu, v životě, v soukromí.

Umožnit děvčatům prožít den, kdy je na ně upřena pozornost, kdy jim spolužáci a kamarádi fandí, kdy mohou na pódiu stejně jako „velké“ miss předvést své dovednosti, je velká motivace. A to nejen pro ten jeden slavný den, kdy jsou zahrnuty dárky, cenami, pozornostmi, fotografy, kdy se promenují v modelových šatech a zažívají pocit zaslouženého obdivu. Vždyť ten jediný den vyžaduje tvrdý nácvik, soustředění, práci na sobě a dlouhodobou průpravu. A tou možná nejcennější odměnou, která se nevyhlašuje z pódia a kterou si určitě odnášejí všechny finalistky, je vědomí, že mohou dosáhnout vlastní prací a úsilím všeho toho, co ostatní, bez ohledu na dětství strávené v dětském domově.

Není pochyb o tom, že tato nosná myšlenka mohla být uvedena v život zase jenom mimořádně obětavými pořadateli, kterými jsou ředitel Dětského domova ve Volyni PhDr. Mgr. Jiří Pán a jeho zástupkyně Mgr. Anežka Hosnedlová a velice široká řada nejbližších pomocníků a spolupořadatelů, kterých je při tak náročném programu i partnerství velmi potřeba.

Pozoruhodná a přitom bez osobní účasti nesdělitelná je radost těch, kteří se svou prací, příspěvkem, finanční pomocí, sponzorským darem mohli na této akci podílet. Svědčí o tom po léta téměř neměnná skupina sponzorů, kteří si doslova nechtějí nechat ujít radost z této akce. Miss dětských domovů je příkladem toho, jak se darovaná radost vrací zesílená a znásobená k dárci. Ale to chce opravdu zažít a být při tom. Napoprvé stačí jen přijet...

Rádi bychom se podělili o zkušenost, která je přenosná a která nás samotné překvapila a nadchla, jak se naprosto neznámí lidé stávají dalšími šiřiteli a spolupracovníky na soutěži Miss dětských domovů dlouho po finálovém dni. Ta myšlenka byla velmi jednoduchá. Prodloužit trojici vítězek radost z finálového dne, dát jim příležitost, aby se z nich staly skutečné modelky pro skutečný módní salon, aby jejich fotografie vyšly ve skutečném katalogu, aby si užily krásný výlet nejen při vyhlídkovém letu nad Brnem, ale i v podzemí Macochy, aby si odnesly slíbené modelové šaty. To všechno se poprvé podařilo v roce 2007 ve dnech 21.-22. května.
Zásluhu na tom mají všichni, kteří se připojili k původní myšlence táty Jirky a mámy Anežky. Módní studio Nová róba (www.novaroba.com) Bc. Barbory Divínové připravilo to nejlepší – modelové šaty ušité na míru. Obchodní společnost Provon s.r.o., která je exkluzivním dodavatelem látek italského výrobce (www.latky-provon.com), věnovala látky na modely. K památečnímu logu soutěže, které pro Miss dětských domovů vytvořil jako dar nedávno zesnulý akademický malíř Jan Pacák, se v dalším rozvoji grafického stylu připojilo svými diplomy a cenami grafické studio pixl-e (www.pixle.cz). Založená galerie zvláště oceněných sponzorů („Rodiče“ Miss DD) je jen přátelským poděkováním za sdílenou radost. Opravdu je to tak prosté, stačí to jen zkusit a zapojit se také...


Igor Večerka